Şubat ayı denince akla ilk gelen şey, partneriz olsun olmasın kuşkusuz 14 Şubat Sevgililer günü. Bu çok özel gün de planınız diyetinizi bozmadan, sevgilinize evde romantik bir yemek hazırlamaksa, bu yazıyı dikkatle okumanızı öneririm.

İşte diyetisyeninizden, bu günü anlamlı kılacak afrodizyak menü ve her daim kendiniz ve partneriniz için değerlendirebileceğiniz afrodizyak besinler;

Erkek menüsü:

Arasıcak tabağında istiridye veya kabuklu deniz ürünü

Çam fıstıklı Somon balığı veya kırmızı et(biftek) ve kuşkonmaz

Bol limonlu yeşil marul salatası

Yoğurtlu kereviz salatası

Çekirdekli Çok tahıllı ekmek veya yulaf ekmeği

Yeşil çay yanında zencefilli veya keçiboynuzlu fındıklı kurabiyeler.

Kadın menüsü:

Pazı yaprağında bonfile veya somon balığı yanında bol limonlu salata ve kuşkonmaz

Rezene tohumlu veya keten tohumlu semizotlu yoğurt

Çekirdekli Çok tahıllı ekmek veya yulaf ekmeği

20 gr bitter çikolata veya 30 gr kadar çam fıstığı veya badem, zencefil çayı veya rodiola çayı

Bu menü: çinko, B vitamini, w-3 ve fitoöstrogenler bakımından zengin bir menüdür

Cinsel yaşamınızı hareketlendirmeye mutfağınızdan başlayın:

Vücudumuzdaki diğer hormonlar gibi cinsel hormon ve enzimler de besinlerden gelen aminoasit, yağ asidi, vitamin minerallerden etkilenmektedir. Bu nedenle besinlerle protein, karbonhidrat, yağ asidi , vitamin ve mineralleri yeterli oranda almak cinsel arzu ve performansı artırır. Bazı besin içerikleri özellikle cinsel performansı artırmaya yönelik çalışırlar. Bu özel içerikleri beslenme alışkanlıklarınıza dâhil etmeniz cinsel performansınızı etkileyecektir. Kadın ve erkeklerin cinsel metabolizmaları farklı olduğundan besinsel önerileri de farklı değerlendirmek gerekmektedir.

Kadınlarda:

Kadınlarda seksüel fonksiyonların azalmasının en büyük nedenleri aylık olarak yaşanan premenstrual sendromdur.

Uzun süreli cinsel performans için;

Yağsız kırmızı et: Niasin (B3 vitamini), demir (anemi için gerekli), çinko ve magnezyum içerir. Uzun süreli cinsel performans için iyi bir besin kaynağıdır.

Yumurta:İyi bir protein kaynağıdır .Proteinler sinirsel iletimde görevli nörokimyasalların yapımında görev aldıklarından cinsel performans için gereklidir. Yumurtada demir, b vitaminleri,hormon üretiminde görev alan kolesterol enerji üretiminde ve stresle baş etmede görevli B5 ve B6 vitamini bulunur.

Yulaf: Vücutta testesteron ve östrojen hormonlarını dengelemektedir. Uzun süreli performans için gerekli kompleks karbonhidratlar içerir. Çinko ve folat içeriği ile cinsel fonksiyonları desteklemektedir.

Bitter çikolata: Journal of Sexual Medicine de 2006 senesinde yapılan bir araştırmaya göre her gün küçük miktarlarda bitter çikolata yiyen kadınların yemeyenlere göre daha iyi cinsel fonksiyonlara sahip oldukları gösterilmiş. Bunun yanında serotonin hormonu artışı ile aşık olmaya benzer bir romantiklik sağladığı da belirlenmiş. Ancak çikolatanın kakao miktarı%65 den fazla olmalı ve miktarına dikkat etmelisiniz yoksa çok hızlı kilo alabilirsiniz.

Cinsel tatmin için;

Kuşkonmaz:İçindeki folat sayesinde histamin üretimini artırırır.Histamin cinsel organlardaki kasılmaların oluşmasını sağlar. Böylece daha kuvvetli bir cinsel tatmin yaşanır.

Kırmızı meyveler:Çilek böğürtlen,kuşburnu,dağ çileği,doğal yaban mersini

İçeriklerindeki antioksidanlar hücreleri koruma altına aldIkları gibi yoğun C vitaminleri bağışıklığı kuvvetlendirir. Demirin emilimini artırarak kansızlıkla mücadelede etkili rol oynar.

Bira mayası:Güçlü bir B vitamini kompleksidir.İçerğindeki B2 vitamini kadınlarda histamin üretimini artırarak kuvvetli tatmin duygusuna olanak verir.

Bunlara ek olarak; koyu yeşil yapraklı otlar ve kurubaklagil (c vitamini ile beraber kullanılırsa demir daha rahat kullanılır; ıspanak, kıvırcık,pazı)

Erkeklerde cinsel yaşamı destekleyen besinler

Libido arttırıcı besinler;

İstiridye: İstiridye, erkek cinsel fonksiyonlarında oldukça önemli olan çinkoyu çok yüksek oranda barındırır. Dünyada istiridyeden başka bu kadar çinko içeren başka bir gıda yoktur. Ayrıca çiğ olarak yendiğinde libido artırıcı dopaminin üretilmesini sağlamaktadır.

Kabuklu yemişler ve çam fıstığı: l-arginin amino asidi içerirler.Bu amino asit cinsel organlardaki kanlanmayı ve sertleşmeyi sağlayan nitrikoksit üretimini artırır. Ayrıca hormonların salgılanmasında görevli kan akışkanlığını artıran omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini,sperm üretiminde görevli manganezi barındırırlar.Güçlü antiokasidant olan E vitamini sperm hücrelerini toksik maddelere karşı koruma altına alır.

Yulaf: Uzun süreli enerji ve dolayısıyla performans sağlayan kompleks karbonhidrat içerir. Bunun yanında sperm üretimi için gerekli çinko, folat içeriği ile cinsel performansı artırır

Yumurta: İyi protein, b vitamini,demir kaynağı olmasının yanında cinsel performans artırıcı kolin içerir.

Brokoli: İçindeki indol-3-carbinol erkeklerde östrojen seviyelerini azaltır testesteron seviyelerinin artmasına olanak sağlar.

Kadınları baştan çıkarmak için;

Kereviz: Bu mükemmel besini sevmeyen bir çok erkek artık sevmeye başlayabilir. Çünkü kereviz yiyen erkeklerde terlemeyle beraber androsteron adında salgılanan kokusuz bir hormon kadınları baştan çıkartıyor.

Yorum Yaz

error: Böyle bir işlem geçersiz kılındı!