Diyete başlayan her kişinin öncelikli olarak kalori kesintisi yaptığı, aynı zamanda sağlıklı beslendiğini düşünen çoğu kişinin hayatından sonsuza dek çıkarttığı besin nedir diye sorsam herkesin ortak cevabı ekmek olacaktır. Ve maalesef beslenme bilimiyle uzakta yakından ilgisi olmayan bu durumun, bazı uzmanlar tarafından bile önerildiğini görmekteyiz.Halbuki bilinenin aksine ekmek tüketiminin kilo vermeniz de önemli bir rolü vardır, sadece nasıl ve ne şekilde tüketeceğinizi bilmeniz yeterlidir.

Ekmeği keserseniz, beyninizin benzinini kesersiniz;

Bir ekmeğin içindeki karbonhidratlar parçalanarak glikoz haline dönüşür. Ve beynimizin tek besin kaynağı glikozdur. Bunu beyninizin benzini olarak da değerlendirebilirsiniz. Beyin hücreleri, ihtiyaçlarını depolayamadıkları için kan şekerine bağımlıdırlar. Ekmeğin görevi kan şekerini dengelemektir. Esas olan, kan şekeri ritmini bozan basit karbonhidratları(beyaz ekmek, şeker, çikolata) beslenmeden uzaklaştırmak gerekir.

Esmer ekmeklerin, beyaz ekmeklere kıyasla daha az kalorili olduğu da doğru bilinen yanlışlardan biridir. Bilinenin aksine, beyaz ekmek ile tahıllı/ çavdar/ yulaf ekmeğinin kalorileri birbirine eşittir ve eşit karbonhidrat içerirler fakat uzmanlar tam tahıllı ekmek tüketiminde neden bu kadar ısrarcıdır?
Diyetlerinizin olmazsa olmazı olan posa içeriği sayesinde tam tahıllı bir ekmek tüketimden sonra daha uzun süre tok kalırsınız. Fakat beyaz ekmeğin posa içeriği neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu sebepledir ki, beyaz ekmek tüketiminden sadece birkaç saat sonra kişi tekrardan açlık hissi duyar.
Vücudun çalışma sisteminde görev alan B grubu vitaminleri tam tahıllı ekmeklerde bulunurken, beyaz ekmekte bulunmaz.
Beyaz ekmek tüketimi bel bölgesinden kilo almanıza neden olur. Glisemik indeksi yüksek bir besin olduğu için tüketim sonrası salgılanan fazla insülin sebebiyle besinler direk yağ olarak depolanır. Bu depolama da çoğunlukla bel çevresinde gerçekleşir. Fakat tam tahıllı ekmeğin glisemik indeksi düşüktür. Kan şekerinden ani iniş çıkışları yaratmaz, ve daha az insülin salgılanır. Bu şekilde hem daha çok tok kalmış olursunuz, hem de yedikleriniz yağa dönüşmeden vücut tarafından kullanılır.
Bağırsak hareketlerinizin düzgün olmasını sağlar.

Ekmek alırken dikkat edilmesi gerekenler;

Tam buğday ekmeği olmalıdır.
Kokusu buğday gibi kokmalı
Ekmeğin tadı tatlı ise kaçının. Gerçek buğday özü tatlı değildir. Dolayısıyla ekmek ağıza tatlı geliyorsa, içinde büyük olasılıkla mısır şurubu vardır. Mısır şurubunun kanser vb. pek çok riske yol açabilir. Bu sebeple uzak durulması gerekir.
Sert ve koyu renkli olmalıdır
Ekmeği marketten alıyorsanız, içeriğini okumayı alışkanlık haline getirin.
Ekmeğin tuz içeriğine bakın. 1 dilim ekmek 580 mg sodyum içerir. Kalp vakfının ekmek seçimindeki önerisi 400 mg sodyumdur.
İçinde ekmeğin raf ömrünü uzatan kıvam arttırıcı katkı maddelerinin olmamasına dikkat edin.
Lif oranın yüksek olup olmamasına bakın.
Ekmeği fırından alıyorsanız, ekmeğin içeriğini sormanızda fayda var.
Ekmeğin sağlığınıza yararları;

Her gün tam tahıllı ve lif oranı yüksek ekmek tüketmek;

Kalp krizi riskinizi azaltır
Tip 2 diyabet riskini azaltır
Yetişkinler için bağırsak kanseri riskini azaltır
Tokluk hissi veren posa içeriği sayesinde kilo almanızı engeller.

YİYECEKLER 1 PORSİYON ÖLÇÜSÜ MİKTAR 
Ekmek(buğday- çavdar- t.tahıllı)1 ince dilim25 gram
Etimek (kepekli)3 dilim25 gram
Kepekli lavaşDörtte biri25 gram
Leblebi1 çay bardağı20 gram
Yulaf ezmesi2 yemek kaşığı dolusu20 gram
Kepekli grissini2 adet20 gram

Yorum Yaz

error: Böyle bir işlem geçersiz kılındı!