Washington Üniversitesi tarafından yürütülen zararlı bakteri türlerinin aşırı çoğalması obeziteye katkı sağladığı yönündedir. Araştırmaya göre, bazı bakteri türleri baskın hale gelmeye başladığında liflerden kalori alımı artar ve yağ hücrelerinde enerji birikimi ortaya çıkar.

Erişkin bir insan bağırsaklarından ortalama 100 trilyon faydalı bakteri ve mantar bulunur. Bu bakteriler ve mantarlar bizim için son derece değerli olan bağırsak florasını oluştururlar. Dolayısıyla öncelikli olarak bağırsak florasını korumak için çalışmalısınız,

Yüksek protein tüketimi
Kabızlık önleyici içinde sinamike bitkisi barındıran çaylardan içmek
İlaçlar, özellikle antibiyotikler
Toksinler
Bağırsak florasına zarar verir.

Fransız Kadınlarının İncelik formülü Yoğurt;

Fransız kadınlarının bu kadar ince olmasının formulü bol yoğurt tüketimi. Yoğurdun içerisinde bulunan bakteriler, sindirim sistemimizin başlıca yardımcılarındandır. Ayrıca, yapılan araştırmalar neticesinde, ara öğünlerinde yoğurt tüketen kişilerin, hiç bir şey tüketmeyen kişilere oranlara yüzde 22 daha fazla kilo kaybettikleri ve yüzde 81 karın bölgesinde daha fazla kilo kaybettikleri gözlemlenmiştir. Yoğurt tüketiminde probiyotik olanları tercih etmenizde fayda var.

Lif tüketimini arttırın;

Lif tüketiminin zayıflamadaki etkileri her alanda kendini göstermektedir. Bağırsakta hacim oluşturması, dışkı kıvamını arttırması, kabızlığı önlemesi sayesinde bağırsaklara doğrudan etkisi büyüktür. Aynı zamanda mide de oluşturduğu hacim sayesinde uzun süre tokluk hissi verir.

Zeytinyağından kaçınmayın

Zeytinyağı safra salgısını harekete geçirerek, sindirimin mükemmel halde çalışmasını sağlar. Safra kesesinin boşalma işlemini düzenler, ve safra taşını azaltır. İçindeki klor sayesinde de böbreğin çalışmasına yardımcı olur ve vücudun atıklardan arınmasını kolaylaştırır. Yemeklerinizde yada salatalarınızda zeytinyağından kaçınmayın, miktara göre 2 çorba kaşığı zeytinyağı kullanın.

Her sabah 1 tatlı kaşığı keten tohumu

Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olan keten besinlerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olur. Keten tohumunun başka bir faydası ise, adet görmeyen kadınlarda ateş basmasını yüzde 50 azalttığı yönündedir. Her sabah 1 tatlı kaşığı keten tohumu ile güne başlamanın fizyolojinizindeki değişimine siz bile şaşıracaksınız.

Japonların uzun yaşam formulü Antioksidan beslenme:

Japonların çoğunun ince kalmasının ve uzun yaşamalarının sırrı dost bakterilerden geçiyor. Sofralarından eksilmeyen yeşil çay, zencefil, bal ve diğer renkli fito besinler bağırsak floralarının olmazsa olmazları. Aynı şekilde wasabi, brokoli filizi ve diğer Brassica familyasından sebzelerin ülserin oluşumunda rol oynayan kötü bir mide bakterisi olan “Helicobacyet pylori’yi önlediği biliniyor.

Candida mantarı:

Bir parça yeseniz bile karnınız şişiyor ve ağrıyorsa, yaptığınız bütün diyetlere rağmen karnınızın şişliğini ve sertliğini gideremiyor, lifli besinler tükettiğiniz halde çoğu zaman kabızlık sorunu yaşıyorsanız, yeme krizlerinize çare bulamıyorsanız sebebi büyük ihtimalle candida maya mantarıdır.

Candida albicans normal şartlar altında ağzımızda, boğazımızda, bağırsaklarımızda, üriner yollarda bulunan ve bağırsak floramızın bir parçası olarak bilinen fırsatçı bir maya mantarıdır. Floramızın dengesi bozulduğunda, ya da çeşitli nedenlerden dolayı bağışıklık sisteminiz sekteye uğradığında hastalığa sebep olma durumuna dönüşebilirler.

Klinik uygulamalarda sıklıkla tedavilerden fayda görmemiş, geçmeyen mide-bağırsak yakınması; uzun süreli yorgunluk, halsizlik, isteksizlik yakınmaları; diyabet(şeker) hastalığı, hipertansiyonu; yaygın vücut ve eklem ağrıları, baş ağrıları ve baş dönmesi olan kişilerde azımsanmayacak oranda kandida enfeksiyonu olduğu görülmektedir.

Uzun süreli ve geçmeyen yakınmalarda mutlaka düşünülmesi gereken bir hastalık olan kandida enfeksiyonuna yakalanan kişiler, gereksiz yere kullandıkları hormon ilaçları, antibiyotikler, mide ve bağırsak ilaçlarıyla enfeksiyonun daha da güçlenmesine neden olurlar. Ayrıca şekerli ve unlu besin maddeleriyle oluşturulmuş, yağdan kısıtlı diyetler; kandida türünün üremesine kolaylık sağlayan beslenme biçimlerini oluşturur.

Bağırsaklarınızın florası ne durumda?

Bağırsaklarınızda CANDIDA (kandida) maya mantarının arttığını basit bir testle anlayabiliriz. Bir bardak içme suyuna sabah aç karnına tükürün ve 15 dakika izleyin. Eğer tükürük suyun üstünde kalıyorsa sağlıklı bağırsak florasına sahipsiniz. Eğer tükürük dibe çöküyorsa, saçak gibi aşağıya iniyorsa, kar yağmış gibi oluyorsa veya suya rakı konmuş gibi bulanıyorsa candida bağırsak floranızı bozmuş demektir. Evdeki herkes testi kolaylıkla yapabilir.

2003 yılında, American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yer bulan araştırmaya göre “Lactobacillus GG” bakterisinin ağız yoluyla alındığında burun boşluğunda istenmeyen bakterileri azalttığı, Sinüzit ve Kulak Enfeksiyonu yaşayan kişilerde büyük oranda şikayetlerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Yorum Yaz

error: Böyle bir işlem geçersiz kılındı!